Az emberi testtartás anatómiája
Az anatómia a görög eredetű ἀνατομία szó – eredeti jelentése ’felvágni’ – modernizált használata.
Ez akkoriban is a boncolást, az élő szervezet struktúrájának és szerveződésének megismerésével való foglalkozást jelentette. Természetesen anatómiai tanulmányokat nem kizárólag boncolás útján lehet folytatni, sőt a szerző a következő megismerési lépcsőket javasolja sorrendben: 1. az élő ember tanulmányozása, 2. szerkezeti és funkcionális modellek építése, 3. anatómiai leírások, szövegek olvasása, 4. boncolás, 5. applikációk használata, 6. atlaszok tanulmányozása.
Ennek megfelelően, ha nem is élőben, de a könyv formátuma által biztosított keretek között a szerző az élő ember – és itt jellemzően az álló testtartáson keresztül – testtartását a mozgatószervrendszer poszturális anatómiájának ismertetésén keresztül mutatja be.
Ehhez felhasználja az utóbbi évtizedekben evidencia alapúvá fejlődő funkcionális anatómia tudományos ismereteit, a fascia biomechanikai tulajdonságait, a tenszegritás szinte újdonsült megfigyeléseit és az idegrendszer tanulmányozásából származó tudományos felfedezéseket, következtetéseket.
A könyv bemutat, és végigvezet számos esettanulmányt a testtartás sokféleségéről, amelyeket a szerző és tanítványai TestSzobrász praxisaik során gyűjtöttek az elmúlt 12 év alatt. Az így megismert emberek, történetek és testtartás minták segítséget nyújtanak a könyv témájának fókuszálásában. Itt ugyanis át kell állítanunk a lencséket. Innentől másképpen kezdünk el nézni az emberekre.
Ezzel az új látásmóddal felvértezve most már képesek leszünk a testtartásmintákat és az azokat befolyásoló hatásokat is meglátni. Ez a testolvasás, avagy az „érintés a távolból”, ahogyan ezt Dr. Ida P. Rolf elnevezte. Ez a módszer a test belső viszonyainak feltérképezését és értelmezését jelenti. Megnézzük minden oldalról, hogy álló testhelyzetben a különböző síkokon milyen elmozdulások lehetségesek, és hogy ezek az Anatomy Trains myofascialis meridiánjain hogyan értelmezhetőek. Mindezt összegezve testterületenként, regionális anatómiai fókusszal is végigjárjuk a vázizomrendszer testtartásbeli, poszturális szerepét. Befejezésként gyakorló testolvasási feladatokkal és speciális testhasználatot bemutató testtartáselemzésekkel ellenőrizhető az eddigiekben megszerzett tudás.
A szerző célja, hogy a száraz, magolós, erőfeszítést megkövetelő anatómia tanulás mellett, ami egyébként a legtöbb embernek nehézséget okoz, egy másféle tudásátadás induljon meg. Legyen élvezetes és életszerű a legfontosabb dolgunkról, a saját testünkről való ismeretgyűjtés, és minél tisztább és élesebb képet kapjon mindenki a mások megfigyelésén keresztül, főként saját magáról.
-
Tartalomjegyzék
Esettanulmányok
Test és lélek – Életélmények, traumák
Fascialis memória
Érző és mozgató amnézia (SMA)
A felszíni vonalak
A mély vonal
Testolvasás – „Érintés a távolból”
Testalkati tipológia és a dosák
Életkorok, életterületek
Belső viszonyok
Billenés, hajlás, tolódás és csavarodás
A fő minta és a kompenzációk - az anatómiai vonalak
Szemből
Oldalról
Hátulról
Poszturális anatómia
A lábfej és a sarok
A lábszár
A térdek
A comb
A medence
A has
Törzsoldalak
A hát
A bordakosár és a mellkas
Vállak, karok
A fej és a nyak
A testolvasás gyakorlat és az alkalmazott testolvasás
-
Cím Az emberi testtartás anatómiájaSzerző Pegán AttilaKiadó Medicina Könyvkiadó
- Antikvár könyvek
- Egészségügy - Szociális szolgáltatások
- Elektrotechnika - Elektronika
- Élelmiszeripar
- Építőipar
- Faipar
- Gépészet
- HVG Kiadó könyvei
- Idegenforgalom
- Informatika
- Kereskedelem
- Környezetvédelem - Vízgazdálkodás
- Közgazdaság
- Közlekedés - Geodézia
- Logisztika
- Marketing
- Mezőgazdaság - Erdészet
- Munkavédelem - Foglalkoztatás (általános)
- Népművészet - Kommunikáció
- Szépségipar
- Vendéglátás